Bovennatuurlijk
Deze klassieker in het genre is een bovennatuurlijke thriller met een coming-of-age-tintje en heeft nog niets van zijn charme verloren. Een cultfilm over een man en zijn obsessie voor Christine… een auto. Het is een uitvergroting van het Amerikaanse materialisme en het haantjesgedrag van de jeugd eind jaren zeventig.

Het verhaal komt van de hand van meesterverteller Stephen King, hij was in die tijd zelfs zo populair dat men al met de productie van de film begon nog voor het boek was gelanceerd.*
De legendarische regisseur John Carpenter verfilmde het keurig met in het vet gezette personages en enkele bij de keel grijpende acties. Nette camerastandpunten, fraaie decors en glossy wagens geven het geheel een instant classic look. Muzikaal doet Carpenter er met zijn typische synthesizer klanken nog dat extraatje bovenop, dit gemixt met een fijne soundtrack aan popcorn hitjes – de voorkeursmuziek van Christine. Het verhaal zelf blijft wel wat aan de oppervlakte, het gaat vooral om de mooie dure wagens die vernield worden en de pubers die elkaar het leven zuur maken.
Tieners en wagens
Arnie, Keith Gordon, is een nerdy kerel die een oud wrak van een wagen koopt, een Plymouth Fury uit 1958. De wagen heeft echter een duister verleden en zuigt al zijn aandacht op, als een verliefde puber zou hij alles doen voor haar. Hij verandert daarbij stilaan in een macho creepy figuur die vol woede zit en zich tegen alles en iedereen keert.

Je bent als kijker getuige van een radicalisering avant la lettre, via een duivelse wagen die hem haast magische krachten lijkt te geven, zo denk hij, zolang hij maar hard genoeg in haar gelooft.
Enkel Leigh, Alexandra Paul, een leerlinge die nieuw is op de school en hem wel ziet zitten, en zijn beste vriend, de sportieve Dennis, John Stockwell, proberen er nog een stokje voor te steken. Maar al snel loopt alles uit de hand.
Onvergetelijke scènes daarbij zijn die waarbij de pestkoppen achtervolgt worden door Christine, zo wringt zij zich door een te kleine steeg om toch maar haar doel te bereiken en achtervolgt zij Buddy Repperton, vijand nummer één van Arnie, wanneer ze letterlijk in vuur en vlam staat.
Het boek of de film?
Het verschil is groot. Carpenter pikt er vooral de actiescènes uit en de korte verbale conflicten; een film over een kwaadaardige auto moet nu eenmaal voorruit gaan. Hij keert enkele personages om, zoals de vorige eigenaar van de wagen en zijn broer, en neemt een aantal locaties samen, zodat het de kosten beperkt (er werden een twintigtal wagens gebruikt om de rol van Christine te kunnen uitspelen*, dus dat nam al een hele hap uit het budget).
Ook het liefje van Arnie en politieagent Junkins (in de film zie je hier klasbak Harry Dean Stanton) krijgen een kleinere rol toebedeeld. Als je meer wil weten, zou ik het vlot geschreven boek lezen. De conflicten zijn een stuk beter uitgewerkt en het verleden van Christine wordt duidelijker. Er zit trouwens een romance in die je niet ziet in de film.
Is de film daardoor minder waard? Niet echt, het is een film, geen boek. En wie zit te wachten op nog een film van meer dan drie uur waarin men de psychologie van de personages uitmelkt. Neen, laat dit maar zijn zoals het is, snel, behapbaar en lekker eng (toch voor die tijd).
Auto of fiets?
Christine is uiteindelijk een degelijk opgebouwde griezelfilm. Zeker iets voor op een luie zaterdagavond, terwijl je nog aan het bekomen bent van ellenlange files of van gezeur van collega’s die je liever eens goed de les zou willen spellen.
Als je twijfelt tussen een autowrak met een heel eigen wil of een stalen ros waar je trapsgewijs kilometers in de benen mee wil veroveren, lijkt me na het zien van deze film de fiets toch de beste keuze; tenzij je komaf wil maken met enkele eikels onderweg.
Trailer:
Nu ook uit op een 4K-schijf.

PS: Heel kort zien we ook nog de op Dennis verliefde Roseanne, dit is Kelly Preston. Het vermelden waard omdat we haar ook nog kennen van de film Jerry Maguire (Regie Cameron Crowe) en vanuit een bijrol in het maffe Amazon Women on the Moon.
*Bron: https://www.hagerty.com/media/entertainment/fear-on-wheels-christine/